Jaki CMS wybrać?

Rozmowy z naszymi Klientami zawsze są inspirujące. Jednym z często przewijających się wątków jest kwestia decyzji “jaki CMS wybrać?” oraz “czy lepszy open-source czy rozwiązanie własne”. Dlatego chcemy podzielić się kilkoma obserwacjami wynikającymi z wieloletniego doświadczenia.

 

CZAS & KOSZTY

 

ZAŁOŻENIE: “Strony oparte o popularny CMS (jak np. WordPress czy Joomla) robi się szybko i tanio.”

TAK, ALE: To prawda, o ile Twój serwis ma zawierać tylko standardowe funkcje, do których są gotowe moduły. Wtedy stronę można wykonać szybko i tanio, składając ją z gotowych elementów. Np. blog na którym czytasz niniejszy tekst to WordPress, ponieważ chcieliśmy szybko stworzyć prostą platformę do dzielenia się z Wami treścią.

Oczywiście do open-sourcowych CMSów można pisać własne moduły – tak stworzyliśmy katalog szkoleń dla projektu S4edu.pl (Joomla). Jednak wtedy, nie oczekuj, że projekt będzie kosztował 2000 zł “bo to przecież open-source, który jest za darmo”.

PROTIP: Jeśli zależy Ci na rozwiązaniu opartym o open-source to zaufaj doświadczeniu programistów – oni doradzą, który z dostępnych CMSów będzie najlepiej dostosowany do Twoich potrzeb. Warto sobie zdawać sprawę, że do jednych CMSów moduły pisze się łatwiej niż do innych. W tym zakresie lepiej polegać na rekomendacjach specjalistów, niż opiniach znajomych lub własnych ale wynikających z doświadczeń przy projektach zupełnie innych niż Twój.

ELASTYCZNOŚĆ ROZWIĄNIA

 

ZAŁOŻENIE 1: “W przypadku dedykowanego CMSa można praktycznie wszystko.”

TAK. PO PROSTU TAK. To może mniej lub więcej kosztować, ale jeśli agencja zatrudnia kompetentnych programistów, to może wytworzyć praktycznie dowolne rozwiązanie i dowolną integrację z systemami zewnętrznymi (np. ERP, CRM, systemy rezerwacyjne, cokolwiek innego). W autorskim rozwiązaniu nie ograniczają nas żadne kwestie wynikające z ram narzucanych przez open-source.

ZAŁOŻENIE 2: Open-sourcowe rozwiązania mają dostępne plug-iny “do wszystkiego”.

TAK, ALE: Po pierwsze plug-iny mają określone funkcjonalności i opcje konfiguracyjne. Może się zdarzyć, że dokładnie takiego jak potrzebujesz, po prostu nie ma. Prawdopodobnie tak będzie, jeśli Twój projekt ma korzystać z opcji bardziej zaawansowanych niż standardowe (formularz kontaktowy, galeria zdjęć/slajder itp) funkcje.

Po drugie, plug-iny bywają odpłatne. I to wysoko odpłatne. Np. moduł integrujący Paczkomaty do Magento 2 kosztuje prawie 1000 zł.

ŁATWOŚĆ OBSŁUGI

 

ZAŁOŻENIE: “WordPress jest banalny w obsłudze.”

TAK, TO PRAWDA. ALE: Wygoda jest ważna. Ale autorskie rozwiązanie nie musi być skomplikowane w obsłudze. Przeciwnie – można je w pełni dostosować ściśle pod potrzeby firmy, a nawet konkretnego użytkownika.

Po drugie, kwestie wygody nie powinny przesłaniać zakresu funkcjonalności funkcjonalność i racjonalność technologicznej. Często bywa tak, że firma decyduje się na tanie wdrożenie prostego w obsłudze WordPressa (to tylko przykład – szanujemy tę platformę), a później okazuje się, że pojawiające się w trakcie użytkowania nowe potrzeby są trudne (=kosztowne) do implementacji.

Po trzecie, nowych CMSów nie wdraża się w firmie co tydzień, więc czasem warto poświęcić kilka godzin na naukę, aby w zamian otrzymać więcej opcji konfiguracyjnych i łatwość dodawania nowych funkcjonalności.

BEZPIECZEŃSTWO

 

ZAŁOŻENIE: “Popularne CMSy open-source gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa, ponieważ są stale rozwijane przez całe społeczności developerów.”

TAK, ALE: To prawda, że za popularnymi CMSami open-source stoją społeczności developerów. Jednak ze względu na ich popularność, duże grupy hakerskie “na pełny etat” pracują nad wyszukiwaniem “dziur” i podatności. Raz poświęcony czas pozwala przestępcom na zainfekowanie tysięcy lub nawet milionów serwisów.

Patrz: 1,5 miliona stron WordPress przejętych (luty 2017).

A należy pamiętać, że cyber-przestępczość to biznes, w którym liczy się koszty i analizuje stosunek nakładu pracy do potencjalnych korzyści.

PROTIP 1: Jeśli haker lub grupa hakerów weźmie Cię na celownik, to niezależnie od technologii kwestią czasu jest kiedy narobią Ci szkód. Dlatego niezależnie czy korzystasz z dedykowanych rozwiązań czy popularnych CMSów rekomendujemy audyty bezpieczeństwa i/lub szkolenia od firm specjalizujących się w zagadnieniach e-bezpieczeństwa, np.:

niebezpiecznik.pl

sekurak.pl

zaufanatrzeciastrona.pl

PROTIP 2: Pamiętaj o aktualizacjach CMSa i wtyczek. Serio. Podpisz umowę z agencją lub wpisz to w zakres obowiązków swojego administratora IT. To się może wydawać oczywiste, ale praktyka pokazuje co innego.

PODSUMOWANIE

 

Zarówno open-source jak i rozwiązania autorskie mają swoje wady i zalety. Dlatego na wstępnym etapie projektu warto przeanalizować swoje aktualne potrzeby i spróbować przewidzieć przyszłe. I na tej podstawie, przy pomocy specjalistów, wybrać najbardziej optymalne rozwiązanie.

Ogólna zasada jest jednak taka, że korzystanie z rozwiązań open-source przypomina budowę domu z prefabrykowanych elementów, na podstawie projektu “z katalogu”. Bardzo możliwe, że taki dom będzie właśnie dla Ciebie odpowiedni i funkcjonalny.

Jednak wprowadzenie w nim specyficznych zmian pod Twoje potrzeby może okazać się kosztowne. Natomiast praca na rozwiązaniu szytym na miarę przypomina pracę z architektem i inżynierami. Dostaniesz dokładnie to, czego oczekujesz – często taniej niż przerabiając projekt “z katalogu”.

Wybór należy do Ciebie!

PS evl.pl wdraża projekty w oparciu o swój CMS jak i popularne rozwiązania open-source (zwykle WordPress do prostszych projektów i Joomla dla bardziej zaawansowanych).

Autor: Michał Meller

 

 

Tekst Ci się podobał? Udostępnij naShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Komentarze

comments